Trwa wizyta duszpasterską zwana „kolędą”. Proszę traktować „kolędę” jako akt religijny – modlitwę. W domu należy przygotować: stół nakryty białym obrusem, Krzyż, Pismo Święte, a dzieci i młodzież zeszyty do religii. Dzień wcześniej ministranci powiadomią, które domy zostaną odwiedzone.

Plan kolędy

Plan jest także dostępny po lewej stronie strony głównej.

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Andrzeja Apostoła, Bielany Wrocławskie » » 15 – 26.11.2016 Pielgrzymka na Kubę

15 – 26.11.2016 Pielgrzymka na Kubę

Relacja
  • Rozpoczęcie:
    26/11/2016, 00:00

W połowie listopada, w grupie pielgrzymów z Bielan Wrocławskich wraz z ks. Proboszczem, udaliśmy się w podróż za ocean, aby zwiedzić Kubę – wyspę leżącą na Morzu Karaibskim. Głównym celem naszej pielgrzymki była wizyta w sanktuarium Matki Bożej w Cobre, niewielkim mieście położonym w górach, niedaleko Santiago de Cuba, w południowej części wyspy. Udało nam się dotrzeć do tego miejsca kultu Matki Bożej Miłosierdzia akurat w niedzielę kończącą Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

Zanim jednak pokłoniliśmy się Matce Bożej czczonej w niewielkiej figurze ubranej w piękną błękitną suknię, zwiedziliśmy stolicę kraju – Hawanę. Podziwialiśmy to n niezwykłe, piękne miasto spacerując po ulicach i zaułkach, mijając szeregi kamienic i domów, które ukazywały dawną świetność i bogactwo tego miasta, dziś, niestety, bardzo zniszczonego i zaniedbanego. Hawana zauroczyła nas swym niepowtarzalnym klimatem wąskich uliczek, bajecznie kolorowych samochodów, muzyki płynącej z każdego niemal zakątka. Będąc w Hawanie odwiedziliśmy też sanktuarium MB „Opiekunki żeglarzy” w Regla, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej przez naszych kapłanów.

Jednym z piękniejszych miast na Kubie, które mieliśmy okazję zobaczyć był Trinidad – perełka kolonialnej Kuby – miasto niezwykle kolorowe, gwarne, niepowtarzalne, chętnie odwiedzane przez turystów, gdzie również z wielu miejsc dobiegała muzyka wykonywana przez miejscowych muzyków. My również – pielgrzymi z Polski zaznaczaliśmy swoją obecność poprzez śpiew w kościołach, na placach i ulicach, co zawsze spotykało się z dużą sympatią mieszkańców.

Będąc na Kubie mieliśmy możliwość poznać proces powstawania narodowych produktów tego kraju, a więc cygar (byliśmy w fabryce cygar w Dolinie Tytoniowej Vinales), a także odwiedziliśmy wytwórnię rumu w Santiago de Cuba.

Kuba to kraj, w którym od dekad rządy sprawuje rodzina Castrów. Chcąc poznać bliżej postać Fidela Castro (cieszącego się wśród mieszkańców wielkim szacunkiem i czczonego jako bohatera) pojechaliśmy do Biran, jego rodzinnego domu, gdzie się urodził, wychował i dorastał. Jak się okazało, dni naszego pobytu na Kubie były też ostatnimi dniami życia wieloletniego przywódcy tego kraju; Fidel Castro zmarł dokładnie wtedy, kiedy opuszczaliśmy Kubę.

Mieliśmy także okazję być w domu kolejnej znanej postaci związanej ściśle z tym krajem, odwiedziliśmy dom i posiadłość Ernesta Hemingway’a, gdzie spędził wiele lat swego życia i gdzie napisał większość swoich książek.

Trasa naszej podróży wiodła także przez kilka największych miast Kuby: Santiago de Cuba z piękną starówką, Camaguey z urokliwymi wąskimi uliczkami o niskiej zabudowie, placami i kościołami, które zwiedzaliśmy, jak zawsze, ze śpiewem na ustach. Byliśmy też w Parku Narodowym Montemar, gdzie zobaczyliśmy hodowlę krokodyli, zatrzymaliśmy się na moment w słynnej z historii Zatoce Świń.

Po bardzo intensywnych dniach podróży zakończyliśmy naszą wyprawę na Kubę na jednej z przepięknych karaibskich plaż, aby odpocząć w promieniach słońca, korzystając z uroków morza o lazurowym kolorze.

Podczas dwunastu dni podróży do tego pięknego, choć bardzo biednego kraju spotykaliśmy mieszkańców Kuby – ludzi, którzy pomimo swojego wielkiego ubóstwa posiadają radość życia, którą wyrażają śpiewem i tańcem. Atmosfera Kuby udzieliła się nam wszystkim, korzystaliśmy z każdej chwili ciesząc się tym, co widzimy i czego możemy doświadczyć, by zabrać ze sobą jak najwięcej wspomnień, radości, dźwięków muzyki i słońca, aby ogrzewały nas w chłodne, zimowe dni.