13.09.2014 Rajd rowerowy

13/09/2014, 00:00

W sobotę 13 września grupa uczniów pod opieką p. Olgi Awakowicz wraz z klerykiem Pawłem, panami Sebastianem i Grzegorzem udała się na wycieczkę rowerową szlakiem zabytków naszej małej ojczyzny, aby zwiedzić kościół w Żórawinie. Świątynia wzniesiona na wyspie utworzonej w widłach rzeki Żurawki w 1335r. jest perłą manieryzmu – jednym z najcenniejszych zabytków tego stylu w Europie Środkowej. Niezwykle zawiłą historię kościoła przybliżyła nam absolwentka naszej szkoły Marysia Skomorowska, obecnie studiująca historię sztuki oraz architekturę. Dowiedzieliśmy się czym charakteryzował się manieryzm i zobaczyliśmy wiele szczegółów dla niego typowych. Na starych malowidłach doszukiwaliśmy się postaci z Pisma Świętego, rozpoznawaliśmy Ewangelistów po atrybutach. Zaglądaliśmy w każdy kąt uroczego kościoła.

Oliwka z klasy VIb napisała:"Na wycieczce najbardziej podobało mi się to, że każdy z nas mógł spróbować, jak to w czasie całej Mszy Św. napędzało się organy”. Każdy uczestnik spróbował wczuć się w rolę pomocnika organisty, depcząc  pedały miechów organowych. Jednak oglądanie metalowych obroży, którymi przykuwano przed wejściem do kościoła złoczyńców dla poniżenia i ukarania, już nie było takie miłe. Po plecach przebiegały ciarki na samą myśl o takim upokorzeniu.

Udana wycieczka ciepło zapisała się wszystkim uczestnikom, których z pewnością nie trzeba będzie namawiać na następną. A tym razem zobaczymy dużo większy kościół – katedrę wrocławską.