07-10.04.2019 Rekolekcje wielkopostne

07/04/2019, 00:00

Rekolekcje Wielkopostne odbędą się w naszej parafii w dniach od 7 do 10 kwietnia 2019 r. pod hasłem „Ja nie zapomnę o tobie”(Iz 49,15), a poprowadzi je ks. Andrzej Antoni Klimek – redaktor naczelny kaliskiego dwutygodnika „Opiekun” oraz redaktor naczelny kwartalnika „Okno Wiary”.

Program rekolekcji wielkopostnych 2019 r.

7 IV – 10 IV

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
7 kwietnia 2019 r.

7:45   –  Msza Święta z nauką dla wszystkich

9:30   –  Msza Święta z nauką dla wszystkich

11:00   –  Msza Święta – suma z nauką dla wszystkich

12:30   –  Msza Święta z nauką dla dzieci

17:45   –  Gorzkie Żale z nauką

18:30   –  Msza Święta z nauką dla wszystkich

19:30   –  Nauka dla młodzieży i przygoto­wujących się do bierzmowania

PONIEDZIAŁEK – 8 kwietnia 2019 r.

9:00   –  Msza Święta z nauką ogólną

16:30   –  Nauka rekolekcyjna dla dzieci ze szkoły podstawowej

17:00   –  Nauka rekolekcyjna dla gimnazjalistów

18:30   –  Msza Święta z nauką ogólną

19:30   –  Nauka dla młodzieży i przygoto­wujących się do bierzmowania

WTOREK – 9 kwietnia 2019 r.
Dzień Spowiedzi Św. – Dzień Pokuty

9:00   –  Msza Święta z nauką rekolekcyjną

16:30   –  Nauka rekolekcyjna dla dzieci ze szkoły podstawowej

17:00   –  Nauka rekolekcyjna dla gimnazjalistów

18:30   –  Msza Święta z nauką ogólną

19:30   –  Nauka dla młodzieży i przygotowujących się do bierzmowania

Spowiedź rekolekcyjna – wtorek

8:00   –   9:00    rano

16:30   –  18:30   wieczorem

ŚRODA – 10 kwietnia 2019 r.  – Zakończenie rekolekcji

Komunia Św. generalna

Udzielenie odpustu zupełnego

9:00   –  Msza Święta z nauką ogólną

16:00   –  Msza Święta z nauką dla dzieci

17:00   –  Msza Święta z nauką dla gimnazjalistów

18:30   –  Msza Święta z nauką ogólną Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

W dniach 7 IV – 10 IV 2019 roku w naszej Parafii odbędą się rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi ks. Andrzej Antoni Klimek. Rekolekcje mają nas odnowić wewnętrznie. Nasze serce i umysł ubogacić Bożą Prawdą i Miłością. Rekolekcje mają nam pomóc dobrze odprawić Wielkanocną Spowiedź i przygotować na przeżycie tegorocznej Paschy. Mają też wyznaczyć program naszego nawrócenia.

Moi Kochani!

Weźmy udział w Rekolekcjach każdego dnia i uczyńmy wszystko, aby z nich skorzystali również nasi najbliżsi. Niech wszystkie DZIECI z radością przychodzą na swoje nauki. Proszę o udział w Rekolekcjach MŁODZIEŻ, zarówno uczącą się jak i pracującą. Młodzi Przyjaciele, otwórzcie się na Bożą Prawdę, Dobro i Miłość. Do udziału w Rekolekcjach wzajemnie się zachęcajmy i sobie w tym pomagajmy. Wszystkich chorych i cier­piących w naszej wspólnocie parafialnej proszę, aby łączyli swoje cierpienia z ofiarą Jezusa Chrystusa i ofiarowali je w różnych intencjach własnych i Kościoła. Kościół nam podpowiada, abyśmy ten czas przeżyli w skupieniu. Krótsze niech będą nasze rozmowy, skromniejsze posiłki a więcej czuwania nad sobą.

Ksiądz Mirosław Dziegiński

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Kochani, rekolekcjonista, poza nielicznymi przypadkami, najczęściej wchodzi w nieznaną sobie wcześniej społeczność, a przecież chciałby w głoszonym słowie wyjść naprzeciw pragnieniom i potrzebom tejże wspólnoty. Zanim więc zdecyduje w jakim kierunku poprowadzić wiernych, których Ksiądz Proboszcz zawierzy mu na cztery dni i to dni nie byle jakie, bo przecież będące czasem wielkopostnych rekolekcji, musi sam zawierzyć się Duchowi Świętemu i prosić o światło. Tak też uczyniłem i ja, wczytując się w Słowo Boże, które będzie nam dane podczas naszych ćwiczeń duchowych, a także dokonując swoistej retrospekcji swojego własnego życia i kapłaństwa. I tak mi wyszło, że skoro ma Wam głosić rekolekcje kapłan związany z Kaliszem, a więc siedzibą narodowego sanktuarium Świętego Józefa, który jest jednocześnie redaktorem pisma diecezji kaliskiej noszącego tytuł „Opiekun” ku czci Świętego Cieśli z Nazaretu, to nie da się tego patrona trzymać gdzieś na uboczu, jak przez niemal dwa tysiące lat czyniła sztuka i teologia chrześcijańska. Nie ma więc innej możliwości: Święty Józef będzie z nami, zwłaszcza że w liturgii tych dni Jezus często będzie mówił o swoim Ojcu. Wierzę więc głęboko, że w tych rekolekcjach będzie dużo o Ojcu, o ojcostwie, o rodzinie, o czyhających na nią zagrożeniach i w tym wszystkim św. Józef okaże nam się bardzo pomocny. Konieczny. W czterdziestą rocznicę pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski sięgniemy również do jego nauczania, które jak się okazuje, wcale się nie zestarzało. Jego zawołanie: „Niech zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” powinno być naszym codziennym wołaniem i modlitwą, zwłaszcza w tym roku, który przeżywamy pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Cieszę się też bardzo, że nauki rekolekcyjne będą mieć miejsce podczas Eucharystii, pomoże nam to jeszcze bardziej się w Niej rozkochać. Tylko na pozór może się wydawać, że próbujemy trochę za dużo wrzucić do jednego garnka, tak naprawdę chodzi po prostu o to, że Bóg nigdy nie zostawia nas samymi i ciągle próbuje dać nam do zrozumienia, że jest nam intymnie bliski. Niech więc mottem naszych rekolekcji będą słowa Boga z Księgi Izajasza: „Ja nie zapomnę o tobie” (Iz 49,15)

A skoro Bóg o nas nie zapomina, to spróbujmy i my nie zapomnieć o Nim i o wzajemnej za siebie modlitwie, abyśmy tego czasu nie zmarnowali i spotkali się przygotowani, i Wy i ja. Prośmy Boga, abyśmy nie okazali się… złodziejami. Wiem, brzmi to dość drastycznie, ale Orygenes pisał, że usłyszane Słowo Boże nie wypełnione jest Słowem ukradzionym. A więc obyśmy nie okazali się złodziejami: ja Waszego czasu, a Wy Bożego Słowa, ale jak najbardziej bądźmy nienasyceni, chciejmy zawsze więcej.

Z Panem Bogiem i do zobaczenia!

Ks. Andrzej Antoni Klimek