Audiencja generalna 08.04.2014

 
 
 

W cyklu katechez o rodzinie papież Franciszek swoje nauczanie poświęca dzieciom koncentrując się tym razem na cierpieniu, które musi znieść wiele z nich.

"Dzieci nigdy nie są pomyłką", mówi papież, nie wolno nam zrzucać na nie swoich win. Ich ułomność, bieda, głód, słabość są powodem aby kochać je jeszcze bardziej. My, dorośli jesteśmy odpowiedzialni za każde dziecko, które cierpi i jest "wołaniem wznoszącym sie do Boga". Nie tylko w ubogich krajach dzieci są skazane na cierpienie, ubóstwo, opuszczenie, ale także w bogatych państwach dzieci cierpią z powodu przemocy, pustki, porzucenia.

Ojciec Święty przywołuje fragment Ewangelii mówiący o Jezusie, który błogosławi dzieci. Przychodzą one do niego wraz z rodzicami, pełne ufności, z prostotą. To do nich należy Królestwo Niebieskie, mówi o nich Jezus. Wobec dzieci powinniśmy być wielkoduszni i zawsze przyjmować je z miłością. Kościół stoi na straży dzieci, wspomagając rodziców w ich trosce o nie, potępiając zło im wyrządzone.

Społeczeństwo, w którym dobro dziecka, jego życie i szczęście są wartością niepodważalną, byłoby takim, któremu można by wiele wybaczyć, podkreśla Ojciec Święty. Bóg patrzy na nasze życie, osądza je słuchając głosu aniołów dzieci, mówi papież.