Audiencja generalna 25.03.2015

 
 
 

W środowej katechezie, w cyklu rozważań o rodzinie, papież Franciszek zatrzymuje się nad tajemnicą Zwiastowania, której uroczystość przypada na ten właśnie dzień.  Jest to jednocześnie Dzień Świętości Życia. Ojciec Święty nawiązuje do encykliki Evangelium Vitae, napisanej przez Jana Pawła II. Podkreśla, że Kościół – matka nigdy nie opuszcza rodziny, nawet gdy ta popadnie w grzech, on zawsze zachęca do pojednania. Dlatego właśnie, mówi papież, Kościół bardzo potrzebuje modlitwy, aby mógł odważnie bronić świętości rodziny. Potrzebuje jej też zbliżający się w tym roku synod poświęcony rodzinie, papież prosi o nią wszystkich; tych, którzy są blisko Kościoła, ale i tych, którzy się oddalili.

Na zakończenie Ojciec Święty odmawia, wraz z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra, modlitwę do św. Rodziny z Nazaretu – modlitwę za tegoroczny synod poświęcony rodzinie:

 

Jezu, Maryjo i Józefie

w was kontemplujemy

blask prawdziwej miłości,

do was zwracamy się z ufnością.

 

Święta Rodzino z Nazaretu,

uczyń także nasze rodziny

środowiskami komunii i wieczernikami modlitwy,

autentycznymi szkołami Ewangelii

i małymi Kościołami domowymi.

 

Święta Rodzino z Nazaretu,

niech nigdy więcej w naszych rodzinach nikt nie doświadcza

przemocy, zamknięcia i podziałów:

ktokolwiek został zraniony albo zgorszony

niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia.

 

Święta Rodzino z Nazaretu,

oby przyszły Synod Biskupów

mógł przywrócić wszystkim świadomość

sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny,

jej piękna w Bożym zamyśle.

Jezu, Maryjo i Józefie

Usłyszcie, wysłuchajcie naszego błagania.