Audiencja generalna 23.04.2014

 
 
 

Podczas spotkania z wiernymi na audiencji generalnej w pierwszą środę po Wielkanocy papież Franciszek powrócił w swym nauczaniu do owego poranka wielkanocnego, kiedy to kobiety przyszły do grobu Jezusa i zastały w nim Anioła, który zapytał je: “Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?”

To pytanie, mówi Ojciec Święty, jest jak kamień milowy w historii ludzkości, ale też jak “kamień upadku”, jeśli nie otworzymy się na Dobrą Nowinę i myślimy, że “mniejszym kłopotem jest Jezus umarły, niż żyjący”. To pytanie zadane przez Anioła słyszymy wiele razy w naszym życiu. Dlaczego skupiamy się na rzeczach, które nie mogą dać nam prawdziwego szczęścia, życia, na rzeczach, które są przelotne, nietrwałe?

Potrzebujemy tych słów, przekonuje papież, zawsze wtedy, gdy zamykamy się w swoim egoizmie, gdy dajemy się uwieść “rzeczom tego świata”, zapominając o Bogu i o bliźnich. Ta fraza, mówi papież, powinna wejść w nasze serca. Franciszek prosi zgromadzonych na placu wiernych, aby powtórzyli je trzykrotnie: “Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?” i aby powtarzać je często w swoim sercu.

Pełna akceptacja zmartwychwstania Jezusa jest niełatwa, przyznaje papież. Apostoł Tomasz potrzebuje dowodów, Maria Magdalena płacze i poznaje Jezusa dopiero, gdy ten wzywa ją po imieniu. Uczniowie idący do Emaus są przygnębieni, mają poczucie porażki. Każdy  dociera do Jezusa innymi drogami. Apostołowie szukali Go wśród umarłych, a to On sam pomógł im siebie odnaleźć. Papież pyta: jakim ja podążam kursem, aby odnaleźć Zmartwychwstałego?

“Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?” – Jest to pytanie, które popycha nas do przodu, wyjaśnia Ojciec Święty. Jezus nieustannie odnawia swoje Ciało, którym jest Kościół i pociąga go do siebie. Wczoraj – to grób Jezusa i Kościoła. Dzisiaj – to odwieczne Zmartwychwstanie, do którego popycha nas Duch Święty dając nam pełną wolność.

To pytanie skierowane jest tez do nas, którzy zamykamy się w sobie, kiedy nie mamy sił, by modlić się, czujemy się opuszczeni przez przyjaciół, a nawet Boga. Dlaczego ty, który czujesz się uwięziony przez swoje grzechy, szukasz żyjącego wśród umarłych? – pyta papież. To napomnienie Anioła jest nam potrzebne, pozwala wyjść poza przestrzeń smutku  i otwiera nas na perspektywę radości i nadziei. Usuwa ono kamień z naszych grobów i zachęca do głoszenia Dobrej Nowiny.

Na koniec Ojciec Święty prosi, by raz jeszcze powtórzyć  pytanie Anioła:

“Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?”