25.09.2013 Pielgrzymka dzieci na Jasną Górę

25/09/2013, 00:00

25 września dzieci, które w maju tego roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej, wraz z ks. proboszczem, p. katechetką Olgą Awakowicz oraz odbywającym w naszej parafii praktyki klerykiem Piotrem, pojechały na Jasną Górę, aby podziękować Matce Bożej za dar przyjętego sakramentu. Najważniejszym celem tej pielgrzymki była Msza św. sprawowana przez ks. proboszcza  przed Cudownym Obrazem. Była ona wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników, a zwłaszcza dla dzieci, które ubrane w stroje komunijne, z wielkim zaangażowaniem i radością modliły się do Maryi. Miały one też okazję zwiedzić muzeum jasnogórskie, a także przejść Drogę Krzyżową na wałach klasztornych. Mimo dużych obaw, pogoda sprzyjała pielgrzymom, pozwalając na krótką modlitwę przy kolejnych stacjach.

Okem ucznia

Pielgrzymka do Częstochowy

25 września 2013 roku byłam na pielgrzymce w Częstochowie. Wyjechaliśmy o godz. 8.oo, a wróciliśmy o 20.30. W trakcie podróży ksiądz wyjaśniał nam nieznane słowa, na przykład: pielgrzymka, wota, intencje. Oglądaliśmy też film, który przedstawiał klasztor i mieszkających tam paulinów – zakonników, których nazwa pochodzi od imienia Paweł. Gdy dotarliśmy na miejsce, zobaczyliśmy wieżę i zaczęliśmy przebierać się w stroje komunijne. Przeszliśmy przez główną bramę, gdzie udaliśmy się do skarbca, w którym znajdowały się wota – prezenty od dawnych królów, jak również przepiękna suknia  Matki Bożej Jasnogórskiej. Następnie udaliśmy się do muzeum, w którym znajdowała się makieta całego klasztoru oraz bitwy z czasów Potopu Szwedzkiego.

Ważnym momentem było odsłonięcie obrazu Świętej Matki Maryi. Potem udaliśmy się na Drogę Krzyżową, której stacje znajdowały sie na wałach jasnogórskich.

O 13.30 zaczęła się uroczysta Msza św., która była dla mnie bardzo wyjątkowa, ponieważ stałam bardzo blisko obrazu. Po Mszy  udaliśmy się na zakupy. Dla babci wybrałam malutki, zielony różaniec, dla siebie – uroczego aniołka oraz widokówki ze wszystkimi sukniami Matki Bożej Jasnogórskiej, siostrze – szklaną kulę, a dla koleżanki, która nie mogła pojechać – kredkę, na której umieszczone są obrazki przedstawiające Częstochowę.

Po skończonych zakupach udaliśmy się na późny obiad, na który bardzo długo czekaliśmy. W drodze powrotnej kleryk Piotr i katechetka Olga urządzili konkurs wiedzy o pielgrzymce do Częstochowy. Wszyscy dostali nagrody w postaci lizaków. Oglądaliśmy również film o najnowszej sukience Matki Bożej, uszytej z kawałków meteorytów i drogich kamieni.

Do domu przyjechałam bardzo późno. Dałam pamiątkę siostrze, odmówiłam modlitwę i poszłam bardzo zmęczona, ale pełna wrażeń, spać.

Anna Kulczycka kl. IIIb