17.12.2013 Koncert chóru “Sanctus Andreus” w Pradze

17/12/2013, 00:00

17 grudnia nasz parafialny chór "Sanctus Andreus" pod dyrekcją Agnieszki Niezgody miał okazję wystąpić podczas spotkania opłatkowego w ambasadzie polskiej w Pradze. Chórzyści wykonali kilka kolęd w j. polskim oraz kolędę w j. czeskim, co zostało bardzo miło przyjęte przez zgromadzonych gości. Obok naszego parafialnego chóru, kilka kolęd w ojczystym języku zaśpiewali chórzyści z zaprzyjaźnionej czeskiej gminy Koberice. Spotkanie, na które władze naszej gminy zostały zaproszone przez polską ambasadę, odbyło się w uroczystej i miłej atmosferze; goście mogli złożyć sobie świąteczne życzenia łamiąc się opłatkiem, a także spróbować tradycyjnych, polskich potraw  wigilijnych. Na koniec oba chóry, każdy w swoim języku, zaśpiewały wspólnie najbardziej znaną na całym świecie kolędę "Cicha noc", co było momentem wzruszającym nie tylko ze względu na piękne wykonanie, ale i na płynące ze wspólnego śpiewu przesłanie pokoju i miłości – wartości, które są istotą Świąt Bożego Narodzenia.

Podczas jednodniowego pobytu w Pradze, mogliśmy podziwiać to piękne miasto oświetlone świątecznymi iluminacjami, ozdobione dekoracjami, tętniące życiem na bożonarodzeniowym jarmarku, odwiedzane przez tłumy turystów. Najpiękniejsze chwile przeżyliśmy jednak w katedrze św. Wita, gdzie, ku zaskoczeniu i wzruszeniu zwiedzających, zaśpiewaliśmy polskie kolędy. Nasz śpiew rozbrzmiewający  w średniowiecznych murach katedralnych, pozostanie na pewno chwilą, do której będziemy powracać.