07.11.2015 Pielgrzymka do Krakowa

Relacja
  • Rozpoczęcie:
    07/11/2015, 00:00
 
 
 

     Miesiąc przed rozpoczęciem obchodów Roku Miłosierdzia 50 osób z naszej parafii wzięło udział w pielgrzymce do Krakowa. Byli wśród nich członkowie Żywego Różańca i Apostolstwa Bożego Miłosierdzia. Wyruszyliśmy wczesnym rankiem w sobotę, 7 listopada 2015.

            Pierwszym etapem było odwiedzenie Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile. Znajduje się ono w klasztorze cystersów, który ufundowali Odrowążowie w 1222 roku. Modliliśmy się przed łaskami słynącym Krzyżem Pana Jezusa, klęcząc na posadzkach wyżłobionych przez wieki kolanami wiernych. Mogliśmy też ucałować relikwie Krzyża Świętego. Przewodnik ciekawie opowiadał o historii opactwa i życiu cystersów oraz oprowadzał po bazylice, krużgankach klasztornych z freskami Samostrzelnika i po ogrodzie klasztornym.

            W bazylice Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach o godz. 12 wraz z innymi pielgrzymami uczestniczyliśmy we mszy świętej, którą koncelebrował ks. proboszcz M. Dziegiński. Następnie wysłuchaliśmy o Sanktuarium w kaplicy św. siostry Faustyny w dolnym poziomie kościoła. Rozeszliśmy się po obiektach Sanktuarium i modliliśmy się w Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu i w kaplicy zespołu klasztornego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy grobie św. Faustyny i przed obrazem Jezusa Miłosiernego. W Godzinie Miłosierdzia uczestniczyliśmy w nabożeństwie, odmawialiśmy Koronkę w wypełnionej pielgrzymami, właśnie remontowanej kaplicy.

            W pobliżu łagiewnickiego Sanktuarium, na terenach dawnych zakładów Solvay, tzw. Białych Morzach, powstało Centrum Jana Pawła II – "Nie lękajcie się". W jego skład wchodzi kościół Jana Pawła II, muzeum, instytut, wieża oraz centra: konferencyjne, rekolekcyjne, wolontariatu. 11.06.2011 ks. kardynał S. Dziwisz uroczyście erygował Sanktuarium bł. Jana Pawła II, powstające w ramach Centrum. Prace budowlane i wykończeniowe ciągle trwają. Sanktuarium składa się z Kościoła Dolnego i Górnego. W Dolnym znajduje się Kościół Relikwii, gdzie w marmurowym ołtarzu pośrodku ośmiobocznej świątyni umieszczono relikwiarz z krwią św. Jana Pawła II. Kościół Relikwii otacza siedem kaplic: Kaplica Kapłańska (z płytą z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich), Kaplica Pojednania (w której odbywa się spowiedź), Kaplica św. Kingi (ufundowana przez Kopalnię Soli w Wieliczce) oraz krypty grobowe. Kościół Górny przypomina w stylu architekturę Rzymu i Krakowa. W ołtarzu głównym i na bocznych ścianach znajduje się zachwycająca dekoracja mozaikowa, dzieło o. Rupnika SJ, artysty pochodzenia słoweńskiego. Zwiedziliśmy Sanktuarium (bez Kościoła Relikwii i Kaplicy Kapłańskiej, bo odprawiano tam msze święte), podziwialiśmy piękno budowli, czuliśmy w niej ducha Jana Pawła II, zaśpiewaliśmy "Barkę".

            Centrum zostało rozplanowane wokół placu otwartego w kierunku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Zrozumieliśmy to jako symbol wskazywania przez polskiego papieża drogi do Miłosierdzia Bożego, które jest ostatecznym celem ludzkiego pielgrzymowania.

                                                                                                                                 Elżbieta Konieczna

DSC05013

DSC04983

DSC05009

DSC04967