06. – 09.10.2013 Pielgrzymka do Rzymu

09/10/2013, 00:00

W dniach od 6 do 9 października grupa parafian wzięła udział w samolotowej pielgrzymce do Rzymu. Pielgrzymi uczestniczyli w sprawowanej przez ks. proboszcza Mszy św.  w Bazylice św. Piotra, przy grobie bł. Jana Pawła II, a także zwiedzali zabytki Wiecznego Miasta.

Rzym – miasto, do którego trzeba wracać

Rzym – miasto, do którego można wracać wielokrotnie, za każdym razem odkrywając je na nowo. Rzym, z nieskończonością zabytków sprawia wrażenie miejsca, które nigdy  nie odsłoni się przed zwiedzającymi do końca, zawsze pozostawiając coś do zobaczenia następnym razem.

Także i my, pielgrzymi podróżujący do Wiecznego Miasta w pierwszych dniach października, wróciliśmy zauroczeni pięknem tego niezwykłego miejsca, z poczuciem niedosytu, które każe tam wracać jeszcze wiele razy.

Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy w wyjątkowym miejscu, w Bazylice św. Piotra, przy grobie bł. Jana Pawła II, uczestnicząc we Mszy św., sprawowanej przez naszego ks. proboszcza. Watykan powitał nas piękną pogodą; mogliśmy więc z kopuły bazyliki podziwiać panoramę skąpanego w blaskach słońca miasta. Pogoda  nie była jednak zawsze tak łaskawa, zwiedzaniu barokowego Rzymu towarzyszył niewielki deszcz, który jednak nie przeszkadzał w podziwianiu pięknych miejsc, takich jak Piazza Navona, Schodów Hiszpańskich, czy Fontanny di Trevi. Spacer po urokliwych uliczkach Rzymu, mimo dużej liczby turystów, których można spotkać tam o każdej porze roku, pozwolił nam poczuć klimat włoskiego miasta.

Zwiedzanie Rzymu nie mogło obyć się bez wizyty w czterech bazylikach większych; Bazylice św. Piotra, św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami oraz Matki Bożej Większej. Wszystkie te cztery świątynie to prawdziwe perły architektury, zabytki z ogromną liczbą dzieł sztuki, miejsca, które można zwiedzać wielokrotnie, w których można zatrzymywać się na długo.

Przemierzaliśmy ulice Rzymu ze świadomością historii, która wyryła piętno na tym mieście.  Z zachwytem, ale i z pokorą wobec ogromu zdarzeń historycznych, jakie rozgrywały się w miejscach, po których dane nam było chodzić, podziwialiśmy Koloseum, Circo Massimo, Forum Romanum.  Odwiedziliśmy też miejsce bardzo silnie związane z Polską – kościół św. Stanisława B. M., gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej przez ks. proboszcza. Ta piękna barokowa świątynia – świadek wielu wydarzeń  związanych z historią Polski, będąca ośrodkiem polskości dla rodaków przebywających w Wiecznym Mieście, teraz jest miejscem duszpasterstwa polskiego w Rzymie.

Trzydniowy pobyt w stolicy Włoch zakończyliśmy modlitwą przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dziękując za szczęśliwie przebytą pielgrzymkę.  Z żalem opuszczaliśmy Wieczne Miasto, które odkryło przed nami zaledwie maleńką część swego bogactwa, zapraszając na kolejną wizytę…

Na Piazza del Popolo

Koloseum

Przy Panteonie

W kościele polskim pw. św. Stanisława B. M.

W kościele polskim pw. św. Stanisława B. M.

Msza św. przy grobie bł. Jana Pawła II