18 – 25.07.2016 ŚDM – Dni w Diecezjach – Pielgrzymi z Kolumbii i Panamy w naszej parafii

18/07/2016, 00:00

W lipcu (od 18. do 25.07) gościliśmy w naszej parafii 76 pielgrzymów z Kolumbii i Panamy. Przez ten krótki czas stali się oni członkami naszej wspólnoty parafialnej, a także członkami naszych rodzin, gdyż wielu parafian gościło ich w swoich domach. Był to niezapomniany tydzień wspólnych przeżyć, poznawania się nawzajem, radości dzielenia się sobą, swoją wiarą. Dla nas, parafian, dni, w których gościliśmy pielgrzymów z dalekiej Ameryki Południowej były okazją do podzielenia się tym, co w nas najlepsze; naszą gościnnością, uśmiechem, chęcią niesienia pomocy, a także polską kuchnią. Ci, którzy gościli młodych pielgrzymów w swoich domach czują jednak, że zancznie więcej otrzymaliśmy, niz zdołaliśmy dać. Żegnaliśmy Kolumbijczyków i Panamczyków ze łzami i ze smutkiem, jednak nasze serca rozgrzane były ich radością, otwartością i entuzjazmem. Przeżyliśmy wspólnie niezapomniane chwile, które zjednoczyły nas – parafian bardzo ofiarnie, na rózne sposoby pomagających zorganizować pobyt pielgrzymów.

W kwietniu dowiedzieliśmy się, że w czasie Dni w Diecezjach na ŚDM gościć będziemy Kolumbijczyków, w czerwcu koordynatorzy z Bogoty zdradzili nam, że w grupie są też Panamczycy. Ostatecznie w Naszej Parafii przyjęliśmy 76 osób. Mieszkali Oni wszyscy w domach Parafian, za co goście byli szczególnie wdzięczni- mogli poznać polską kulturę, kuchnię i poczuć dobrze w Polsce od pierwszego dnia swojego pobytu.

Do Europy Grupa przyjechała już wcześniej, podróżując poznawała nasz kontynent. Do Bielan przybyli ciekawi, ale też zmęczeni. Dzięki gościnności Parafian mogli odpocząć i poczuć się jak w domu.

Plan pobytu był bardzo napięty, a atrakcji wiele. Rano odbywały się modlitwy i katechezy, po nich drugie śniadanie- organizowane przez Panie w Domu Parafialnym, a przygotowywane w dużej części z produktów przyniesionych przez Parafian. Potem nasze Wolontariuszki przygotowywały wycieczki- po Bielanach, na Basen Ślęza i do Wrocławia- zwiedziliśmy z Gośćmi między innymi Rynek i Ostrów Tumski. Wieczory organizowane były przez Diecezję w Parku Południowym- tam, na specjalnie przygotowanej scenie odbywały się koncerty i modlitwy. W piątek Grupa pojechała do Domu Dziecka w Kątach Wrocławskich, by tam spełnić “dzieło miłosierdzia”, a w sobotę spotkała się z Arcybiskupem i wysłuchała koncertu na Stadionie Miejskim. Niedziela była Dniem z Rodzinami. Po uroczystej Mszy Świętej zorganizowaliśmy piknik i mecz piłkarski, Goście bawili się razem z Bielańczykami  i zaprezentowali typowe tańce ze swoich krajów. W poniedziałek pożegnaliśmy się, a szczęśliwa Grupa pojechała na spotkanie z Papieżem.

Największe podziękowania za pomoc w organizacji tego czasu należą się Rodzinom, które gościły Pielgrzymów w swoich domach oraz Tym, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w nasze działania- przynieśli produkty spożywcze, wsparli nas materialnie czy modlili się za nas i naszych Gości.

Chciałabym podziękować też Ani Muszkat, która o każdej porze dnia i nocy służyła nam pomocą tłumacząc, nierzadko zaskakujące, prośby hiszpańskojęzycznej Grupy. Nieoceniona była pomoc Pani Przewodniczącej Rady Gminy, Elżbiety Regulskiej- na każdy problem i naszą prośbę reagowała natychmiast, organizując wszystko, czego potrzebowaliśmy.

Dziękujemy też: Gminie Kobierzyce, za transparent witający gości, materiały promocyjne; Basenowi Ślęza za darmowe wejściówki dla naszych Gości; Auchan Bielany za wsparcie naszego sztabu żywieniowego; Kobierzyckiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji za podłączenie kurtyny wodnej, która  w ciepłe dni przyniosła Gościom ochłodę, Pani Sołtys Bielan za pomoc w organizacji naczyń i ławek piknikowych. Dziękuję wszystkim Wolontariuszom- bez Was nie udałoby się tego wszystkiego zorganizować.

Tydzień spędzony z Kolumbijczykami i Panamczykami umocnił nas wszystkich w wierze i przyniósł całej Parafii wiele radości.

Maria Skomorowska ​

msza