11 – 14.09.2014 Pielgrzymka do Wadowic, Łagiewnik, Kalwarii Pacławskiej

11/09/2014, 00:00

W dniach od 11 do 14 września grupa parafian, wraz z ks. proboszczem, uczestniczyła  w pielgrzymce do Kalwarii Pacławskiej, odwiedzając m.in. Wadowice, Łagiewniki, Leżajsk, Łańcut, Przemyśl, zatrzymując się w miejscach kultu, a także podziwiając bogactwo kulturowe południowo – wschodniej Polski.

Pielgrzymka szlakiem Maryi

Są zakątki naszej ojczyzny, które odwiedzamy rzadko, nie spodziewając się, jak wielkie bogactwo kultury w sobie kryją. Warto jednak zdobyć się na wysiłek podróży w najodleglejsze miejsca Polski, by przekonać się, że zaowocuje ona wieloma pięknymi przeżyciami i pozwoli wrócić bogatszym duchowo.

W niewielkiej grupie pielgrzymów, wraz z ks. proboszczem, wyruszyliśmy w te odległe miejsca południowo-wschodniej Polski, by pokłonić się Matce Bożej czczonej w kościołach, bazylikach, katedrach i małych, przydrożnych kapliczkach, by dotrzeć do końcowego etapu naszej pielgrzymki – Kalwarii Pacławskiej.

Zanim jednak dotarliśmy na wschodnią granicę, zatrzymaliśmy się w Wadowicach, zwiedzając otwarte w tym roku nowoczesne muzeum w domu rodzinnym św. Jana Pawła II. Miejsce to zrobiło na nas ogromne wrażenie; ekspozycja przygotowana przy użyciu najnowocześniejszych technologii multimedialnych dostarcza zwiedzającym wielu wzruszeń i przeżyć duchowych ukazując, że wszystkie etapy życia Karola Wojtyły były dążeniem  do świętości.

Po Mszy św. w Bazylice Ofiarowania NMP (gdzie został ochrzczony Karol Wojtyła) udaliśmy się do Łagiewnik, by spędzić choć kilka chwil na cichej modlitwie przed obrazem Jezusa Miłosiernego i ucałować relikwie św. Faustyny. Przebywając w Łagiewnikach nie mogliśmy pominąć będącego w trakcie budowy Centrum Jana Pawła II, ogromnego obiektu, który oprócz Kościoła ze wspaniałymi mozaikami i kaplicami poświęconymi Matce Bożej i postaciom świętych, a także sanktuarium Jana Pawła II z jego relikwiami, ma być miejscem, gdzie rozwijać się będzie myśl i dziedzictwo papieża Polaka.

Kolejnym etapem naszej podróży był Łańcut wraz z pięknym zespołem pałacowo – parkowym, po którym spacerowaliśmy przy wspaniałej, wrześniowej pogodzie, podziwiając dawną rezydencję rodu Potockich, zachowaną do dziś w bardzo dobrym stanie.

Z Łańcuta szlak pielgrzymki poprowadził nas do Leżajska, do Bazyliki Zwiastowania NMP, której historia sięga XVI w. Świątynia zrobiła na nas ogromne wrażenie; podziwialiśmy niezwykłe bogactwo wnętrz barokowych, ze wspaniałymi, słynnymi organami, których mieliśmy przyjemność słuchać uczestnicząc we Mszy św. przed cudownym obrazem MB Pocieszenia.

Z Leżajska  udaliśmy się do Jarosławia – miasta, które nosi ślady współistnienia tu niegdyś trzech kultur: polskiej, ruskiej i żydowskiej. To niewielkie miasto przyciąga urokliwym położeniem w dolinie Sanu i na wzgórzach, skąd rozpościera się piękny widok na dolną część miasta.

Kolejny dzień naszego pielgrzymowania rozpoczęliśmy zwiedzając zamek w Krasiczynie, dawną rezydencję Krasickich i Sapiehów, gdzie wychowywał się kard. Adam Sapieha, arcybiskup metropolita krakowski, który wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. Korzystaliśmy z uroków wrześniowego letniego dnia spacerując po zamkowym parku chroniąc się przed słońcem w cieniu zabytkowych drzew, liczących po kilkaset lat.

Na trasie naszej pielgrzymki był też Przemyśl – pięknie położone na wzgórzach miasto z licznymi kościołami, które wiele mówią o jego dawnej świetności i znaczeniu. Podczas spaceru po uliczkach zatrzymaliśmy się na wspaniale odrestaurowanym przemyskim dworcu kolejowym, a także w kilku świątyniach, uczestnicząc we Mszy św. w katedrze z cudowną alabastrową figurą MB Jackowej, bogatymi wnętrzami łączącymi wiele stylów.

Naszą pielgrzymkę zakończyliśmy docierając do leżącej na granicy z Ukrainą Kalwarii Pacławskiej – miejsca pielgrzymek tysięcy wiernych. Wiedzieni przez Bożą Opatrzność szlakiem miejsc kultu Maryi trafiliśmy przed obraz Matki Bożej Kamienieckiej (Słuchającej) akurat w dniu odpustu, w święto Podwyższenia Krzyża. Ofiarowując Maryi wszystkie nasze sprawy podczas sprawowanej przez ks. proboszcza Eucharystii, ruszyliśmy w powrotną drogę pełni przeżyć, które umacniają naszą wiarę, dodają sił i pozwalają z nowym duchem wrócić do codziennych obowiązków.

Pod pomnikiem św. Jana Pawła II w Wadowicach

Msza św. w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach

DSC_0047                                                        W Centrum Jana Pawła II w Krakowie

Przed zamkiem w Łańcucie