Audiencja generalna 03.05.2017

 
 
 

Ojciec Święty wspomina swoją ostatnią podróż apostolską do Egiptu, która  była znakiem nadziei i pokoju dla tego narodu. Ojciec Święty wspomina spotkanie na uniwersytecie Al-Azhar i spotkanie z Wielkim Imamem, które stało się konferencją pokojową. Egipt ma wielką rolę w regionie Bliskiego Wschodu, jest to kraj ogromnego bogactwa kulturowego, które rodzi się poprzez pokój. Pokój to również owoc przymierza między człowiekiem a Bogiem, jest on zakorzeniony głęboko w sercach ludzi niezależnie od kultury i pochodzenia. Papież podkreślił wielką rolę Egiptu dla budowania pokoju w tej części świata; pokoju, który nie opiera się na prawie siły, ale na sile prawa. Chrześcijanie w Egipcie powołani są do budowania braterstwa, podkreśla papież. Wspomina też o spotkaniu z papieżem Tawadrosem II, patriarchą prawosławnych Koptów, a także o spotkaniu i Mszy św. na stadionie, podczas którego umacniał w wierze niewielką grupę katolików żyjących w Egipcie. Papież przypomniał, że Egipt był w Biblii zawsze miejscem schronienia, nadziei i pomocy, zwłaszcza dla Świętej Rodziny, która tam właśnie wyemigrowała chroniąc się przed przemocą Heroda.