Audiencja generalna 30.12.2015

 
 
 

Podczas ostatniej już w tym roku katechezy Ojciec Święty skupia się  na Dzieciątku Jezus, które jest w centrum Świąt Bożego Narodzenia. Wcielenie Boga który, jako wielki, stał się mały i pokorny, ma szczególne znaczenie dla naszej wiary. Rozważanie dzieciństwa Jezusa jest nam potrzebne, aby rozwijać się w wierze, przyznaje Franciszek. I choć niewiele wiemy o  wczesnych latach życia Jezusa, to wiele możemy się nauczyć, patrząc na dzieci.

 Potrzebują one naszej uwagi, tak samo Jezus musi być umieszczony w centrum naszej uwagi. Dzieci powinny być przez nas chronione, tak samo powinniśmy chronić Jezusa, opiekować się Nim i sprawiać, by się do nas uśmiechał, mówi Franciszek. Jego uśmiech jest oznaką miłości do nas.

Zrozumienie dziecka, jego potrzeb, wymaga wejścia w jego logikę, porzucając swoją. Podobnie powinniśmy, stając przed Jezusem, porzucić nasze "roszczenie do autonomii", aby przyjąć prawdziwą wolność, którą On nam daje.