Audiencja generalna 02.12.2015

 
 
 

Ojciec Święty wspomina swoją, właśnie zakończoną, pielgrzymkę do Afryki, gdzie odwiedził Kenię, Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską. W Kenii, w Nairobi, gdzie współistnieje bogactwo i ubóstwo, papież spotkał się z przedstawicielami władz, dyplomacji, z młodzieżą, a także z mieszkańcami ubogich dzielnic. Wszędzie, dokąd przybył, przywoził słowa Jezusa: "Bądźcie mocni w wierze, nie lękajcie się", słowa, które w krajach afrykańskich często poparte jest heroicznym świadectwem wiary.

Wizyta  w Ugandzie, której towarzyszyło hasło: "Będziecie moimi świadkami" wiązała się z rocznicą kanonizacji męczenników tego kraju. Papież wspominał o wielu świadkach Jezusa na afrykańskiej ziemi, którzy mimo bardzo trudnych warunków materialnych, wykonują swoją posługę wśród ubogich i chorych, którzy uczą katechezy, poświęcając się swojej pracy, którzy strzegą wartości chrześcijańskich często idąc pod prąd.

Ojciec Święty odwiedził też Republikę Środkowej Afryki, która była głównym celem pielgrzymki. Odbył ją pod mottem: "Przeprawmy się na drugi brzeg", co oznacza pozostawienie za sobą podziałów, konfliktów, które dotykają ten kraj, ale słowa te oznaczają też przemianę sumień, zmianę postaw i intencji. To właśnie tu, w Bangi, w Republice Środkowoafrykańskiej papież otworzył, z tygodniowym wyprzedzeniem, Drzwi Święte Jubileuszu Miłosierdzia, dając w ten sposób krajom afrykańskim nękanym biedą, konfliktami i podziałami, nadzieję na wyzwolenie i przemianę.