Audiencja generalna 12.08.2015

 
 
 

Ojciec Święty Franciszek rozpoczyna cykl refleksji na temat trzech wymiarów życia człowieka: święta, pracy, modlitwy.

Zaczynając od refleksji na temat święta, papież zauważa, że jest to "wynalazek" Boga, który po całym trudzie stwarzania, odpoczywa. Bóg uczy nas w ten sposób, że święto jest nam potrzebne, abyśmy mogli cieszyć się efektami swojej pracy, abyśmy mieli czas docenić to, co osiągnęliśmy i spojrzeć na nasze dzieci, wnuki z radością, widząc w nich wspólne (Boże i człowiecze) dzieło stworzenia. Święto to także czas na okazanie wdzięczności Bogu za wszystkie dary, które od Niego otrzymujemy. Ważne jest celebrowanie świąt, które jest też okazją do spotkań z rodziną, przyjaciółmi, do okazywania wzajemnej życzliwości i miłości.

Istnieje jednak zagrożenie, że człowiek stanie sie niewolnikiem pracy; dzieje się tak, kiedy zawładnie człowiekiem obsesja zysku ekonomicznego. Jest wiele kobiet, mężczyzn, a nawet dzieci, które są niewolnikami pracy, którym odbiera się prawo do niedzielnego odpoczynku, albo też sami się tego prawa pozbawiają.

Święto to czas szczególny, czas przeznaczony dla Boga, to On w nim mieszka, poprzez niedzielną Eucharystię, która jest dla nas łaską przebywania z Chrystusem.