Audiencja generalna 17.06.2015

 
 
 

Katechezę podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek poświęca problemowi śmierci. Nawiązując do Ewangelii św. Łukasza mówi o najtrudniejszym doświadczeniu dla rodziców, jakim jest śmierć dziecka. W obliczu takiej śmierci cała rodzina jest jakby "sparaliżowana", "oniemiała". Równie trudne jest doświadczenie śmierci mamy lub taty, które przeżywa dziecko. To jakby "czarna dziura" w życiu rodziny, to tragedia, której nie potrafimy wytłumaczyć i sytuacja, kiedy człowiek czasem obwinia Boga, pytając "dlaczego?". Sprzymierzeńcem śmierci są nienawiść, pycha, chciwość, a więc grzechy, które czynią ją jeszcze dotkliwszą.

Jednak wielu jest ludzi, którzy znajdując się w żałobie, potrafią wydobyć się z niej, widząc sens śmierci, żyjąc nadzieją Zmartwychwstania. W tej wierze pocieszamy sie wzajemnie, pozwalając, by wspierała nas wiara. Wspierając się w trudnych chwilach, członkowie rodziny odnawiają i wzmacniają swoje więzi.

 Potrzeba, mówi Ojciec Święty, aby duszpasterze  i ludzie wierzący wskazywali na sens wiary w obliczu śmierci, nie odbierając jednak prawa do płaczu, który jest potrzebny (Jezus też płakał nad śmiercią bliskich). Jednak miłość Boga jest silniejsza od śmierci.