Audiencja generalna 06.05.2015

 
 
 

Kontynuując cykl katechez o rodzinie papież Franciszek skupia się na pięknie sakramentu małżeństwa, będącym nie tylko piękną uroczystością kościelną, ale związkiem mężczyzny i kobiety przypieczętowanym przez Kościół. Małżeństwo ma wielką godność, podkreśla papież; jest ono powołane na wzór miłości Chrystusa i Kościoła: małżonkowie mają się wzajemnie miłować, jak Chrystus miłuje  Kościół. Jest to możliwe dzięki łasce od Boga; mąż ma kochać swoją żonę jak Chrystus ukochał Kościół. Jest to poświęcenie, które, zauważa papież, owocuje we wspólnocie chrześcijańskiej.

Kościół jest zaangażowany w istnienie każdego małżeństwa, towarzyszy mu. Decyzja o zawarciu ślubu w Panu ma charakter misyjny, podkreśla Ojciec Święty; chrześcijańskie małżeństwa uczestniczą w życiu Kościoła, realizują jego misję. Kościół potrzebuje odważnej miłości małżonków, lud Boży potrzebuje ich świadectwa, wierności. Miłość Boga promieniuje na małżonków, przekazywana jest od rodziny do rodziny. Małżonkowie, ze swoją odwagą, niosący swój skarb w "naczyniach glinianych" swojego słabego człowieczeństwa, są bogactwem dla Kościoła, kończy swoje rozważanie Ojciec Święty.